Arhiva din iulie 2015

Crowdfunding day #30

E o zi buna pentru a numara oi 🙂
Timp: Azi am ajuns la jumatatea campaniei de crowdfunding.
Bani: Transhumanta a primit 40%
Ce urmeaza: Mai avem 29 de zile pentru a strange cealalta parte de 60%; altfel toti banii se vor intoarce la sustinatori.
Senzatia de acum: Cred ca putem sa spunem impreuna povestea Transhumantei!
Va multumesc mult pentru sprijin!
crestemidei.ro/UltimaTranshumanta
donate | share | make The Last Transhumance possible

2008_0766_©_lumpan

Crowdfunding day #29

Grecia 2010
Am pus aceasta fotografie in albumul „Ultima transhumanta” fara explicatii. Am fost curios sa vad cine ghiceste ce este OZN-ul galben si ce cauta el acolo…
crestemidei.ro/UltimaTranshumanta
donate | share | make The Last Transhumance possible

27_©_Lumpan_GR

Crowdfunding day #28

Romania, aprilie 2008
Unul dintre motivele pentru care cibanii (proprietari de oi) nu mai merg in transhumanta este acela ca gasesc tot mai greu ciobani pe care sa-i angajeze.
Am facut fotografia la stana primei familii de ciobani cu care am mers la drum.
Intr-o zi au ramas fara strungar (om care sa impinga oile in strunga). Asa ca am intrat eu. Si mi-am luat si aparatul cu mine. Si am facut cateva portrete.
crestemidei.ro/UltimaTranshumanta
donate | share | make The Last Transhumance possible

2008_04_7215_©_lumpan

Crowdfunding day #27

Romania
Astazi a fost foarte cald asa ca am ales o fotografie de iarna 🙂
In decembrie 2007 am mers cu prima familie de ciobani. Am mers cu ei doar doua zile: din cauza frigului (-15 % -20 °C) mi se terminasera mult mai repede toti acumulatorii, iar cu bateriile (noi) nu am reusit sa fac nici macar o fotografie.. Pentru ca nu mai aveam ce face, dar si din cauza frigului eu am plecat acasa. Desigur ca ciobanii au ramas; mi-au spus ca frigul a mai tinut o luna.. In care ei au dormit afara, sub cerul liber, pe zapada..
Ciobanul din fotografie duce in brate un miel nascut mai devreme; fara un astfel de ajutor nu ar supravietui.
crestemidei.ro/UltimaTranshumanta
donate | share | make The Last Transhumance possible

2007_12_1824_©_lumpan

 

Crowdfunding day #26

Aceasta fotografie e facuta in Romania, dar cam asa arata bagajul cu care am fost in toate tarile dupa transhumanta.
Laptopul e deschis pentru ca transferam fotografiile & filmarile. Asa am transferat cele aproximativ 100 de ore de material filmat si cele peste 100.000 de fotografii. Si a mers bine 🙂
crestemidei.ro/UltimaTranshumanta
donate | share | make The Last Transhumance possible

016_lumpan_©_transhumanta_mkngof

Crowdfunding day #25

Grecia, octombrie 2010
Ciobanii aromâni Hristo și Panos Apostolina își țin oile pe timpul verii în apropierea satului Perivoli. Cei de acolo îi consideră zgârciți pe fratii Apostolina pentru că încă duc oile în transhumanță pe jos – în loc să folosească camioane..
crestemidei.ro/UltimaTranshumanta
donate | share | make The Last Transhumance possible

2010_Hristo_A_©_lumpan

In aceasta fotografie: Hristo Apostolina cu bota (stick ciobanesc) care are la capat un carlig bun pentru sprijinit, dar si pentru a prinde delicat oile d’un picior.

 

Crowdfunding day #24

Romania, decembrie 2010
Pentru zilele calde care se anunta: the camera sheep 🙂
Pentru a prinde aparatul de oaie am facut impreuna cu un prieten arhitect 2 hamuri pentru oaie: unul elastic si unul din chinga. Ciobanii au fost mai incantati de ala elastic; s-au distrat de sistemul de prindere si chiar l-au perfectionat: din lana oii au impletit fire pe care le-au innodat in jurul trepiedului ovin.
crestemidei.ro/UltimaTranshumanta
donate | share | make The Last Transhumance possible

012_lumpan_©_transhumanta_mkngof

Crowdfunding day #23

Albania, noiembrie 2011, cand a plouat enorm..
In jurnalul de transhumanta am notat atunci: „.. pe la 4-5 cand se intorceau oile am iesit afara. Am facut fotografii, am asteptat situatii bune si dupa un sfert de ora am intrat in stana mai mult decat leoarca, nu stiu sa mai fi fost vreodata atat de ud. Imi simteam pantalonii grei de apa, nu mai tin minte senzatia asta sa ai hainele grele de la atata apa. Ciobanul aroman Thanas Gega mi-a zis „A, te-ai udat!”.

crestemidei.ro/Ultimatranshumanta
donate | share | make The Last Transhumance possible

009_lumpan_©_transhumanta_mkngof

Crowdfunding day #22

Grecia
Am facut aceasta fotografie dupa ce am mers cu ciobanii Hristo si Panos Apostolina la drumul lor de toamna: de la munte la campie. Dupa o seara ploioasa, o noapte ploioasa si inca o zi ploioasa am ajuns pe campul unde urmau sa doarma; acolo era o padure mica mica si cu o iarba incredibil de verde, un verde flourescent cum nu am mai vazut in Grecia. Dar nici o asemenea ploaie nu am mai vazut in Grecia. Hristo mi-a spus: „Din anii ’50 nu au mai avut o toamna atat de friguroasa si atat de ploioasa.”
Am nimerit bine…
crestemidei.ro/Ultimatranshumanta

donate | share | make The Last Transhumance possible

32_©_Lumpan_GR

Crowdfunding day #21

Romania
Am facut aceasta fotografie in decembrie 2007 cand am mers cu prima familie de ciobani.
In 2008 aceasta familie mi-a spus ca renunta la Transhumanta. De aceea proiectul se numeste „Ultima transhumanta”.
crestemidei.ro/UltimaTranshumanta
donate | share | make The Last Transhumance possible

04_©_Lumpan_RO